השקעה בחו"ל – לבד או עם קבוצה?

יאיר טל
תאריך:

החלטנו שאנחנו מוכנים לקפווץ למים ולהשקיע בחו"ל. הסיבות לזה מגוונות:

סכומי הכניסה שפויים יותר, התשואות גבוהות יותר, לעיתים פוטנציאל עליית הערך ברור יותר.

אבל לזה מתלוות גם מורכבויות ואפילו סיכונים (זה רחוק, איך שולטים בזה, איך ניתן לסמוך, מי מגדר את שער המטבע וכולי).

אני אוהב להתחיל את המסע בהחלטה מאד עקרונית שחותכת את מרחב אפשרויות ההשקעה בחו"ל לשניים:

האם להשקיע באופן עצמאי (עם עזרה וליווי, או לבד לחלוטין) – או האם להצטרף להשקעה קבוצתית?

מאחר ואני מייעץ להרבה מאד אנשים בנוגע להשקעות בחו"ל – אני תמיד מתחיל בשאלה הזו. בעצם – אני ממליץ לא לבחון שום הצעה לפני שמגיעים בנושא הזה להבנה והחלטה.

הסבר קצר – עצמאי מול קבוצתי

השקעה עצמאית – כשמה, מתבצעת על ידי המשקיע באופן ישיר. המשקיע רוכש את הנכס, והוא נרשם על שמו במאגר הנכסים המקומי. בנוסף – המשקיע מקבל את ההחלטות המהותיות במהלך חיי ההשקעה, ובמיוחד את  ההחלטה – מתי למכור את הנכס.

השקעה עצמאית דורשת יותר התעסקות מצד המשקיע. גם השקעה שביצענו בליווי ועזרה של איש מקצוע (מלווה משקיעים) – זוהי השקעה עצמאית, היות והנכס נרשם על שמנו בטאבו ואנחנו מקבלים את ההחלטות לאורך חיי ההשקעה.

 

השקעה קבוצתית – הינה התארגנות של מספר משקיעים, בדרך כלל בהובלת יזם מוביל. היזם אמור להיות בעל  יכולות מקצועיות מוכחת לאתר ולנהל את ההשקעה בגיאוגרפיה הספציפית. על פי רוב – המשקיעים יתאגדו תחת יישות משפטית (חברה, שותפות וכו) – אליה הם יזרימו את ההון העצמי והיא זו שתהיה בעלת הנכס. במידה והיזם מגייס הון (הלוואה) מגורם פיננסי (בנק או אחר) ובמידה ותנאי ההלוואה הינם נכונים – סביר להניח שההשקעה הופכת יותר אטרקטיבית עבור המשקיעים.

מאפיינים עיקריים לכל אחת מהשיטות

זמן עיסוק: בהשקעה עצמאית, יש בהחלט להשקיע יותר זמן מאשר בהשקעה קבוצתית. ניתן לכנות השקעה קבוצתית גם השקעה פסיבית (כאשר השקעה עצמאית היא ללא ספק אקטיבית).

סכומי ההשקעה: על פי רוב, סף הכניסה לעיסקאות קבוצתיות הינו נמוך יחסית (קיימות השקעות קבוצתיות החל מ מספר נמוך של עשרות אלפי דולרים). בהשקעות עצמאיות, בדרך כלל, סכום ההשקעה הינו גבוה יותר (למעט מיקרים יוצאי דופן).

מימון: ברוב מדינות העולם, בנקים לא יעניקו הלוואת דיור (משכנתא) לתושב זר (יש מספר יוצאי דופן). בהשקעה קבוצתית – אנחנו נרצה לראות את היזם משיג מימון מקומי בשל 2 סיבות: 1) מימון כזה משפר את תוצאות העיסקה. 2) מימון כזה אומר שעוד גוף בדק את היזם ואת העיסקה.

קבלת החלטות: כפי שהוסבר, בהשקעה עצמאית – בהחלט. בהשקעה קבוצתית – בדרך כלל ההחלטה היחידה היא האם להצטרף. לאחר מכן – כל עוד ההשקעה מתנהלת על פי המתווה – היזם מקבל החלטות.

 

סטיגמות – נכון או לא נכון?

סטיגמה: בהשקעה עצמאית נרוויח יותר כי כל הרווח מגיע אלינו

תשובה: ממש לא מדויק וככל הנראה – הפוך. בהשקעות קבוצתיות, סיכויי הרווח גבוהים יותר, עקב ניהול מקצועי, יכולת איתור הזדמנויות, מימון מבנק מקומי וכניסה לעיסקאות גדולות.

סטיגמה: אני מעדיף להתחיל בהשקעה קבוצתית, ללמוד מהמומחים ואז להמשיך לבד.

תשובה: על פי רוב – לא נכון. ברוב ההשקעות הקבוצתיות, היזם – מקבל את ההחלטות. יש אמנם שקיפות נתונים (אצל יזמים טובים), אבל אין באמת מערכת קבלת החלטות ובטח לא חניכה ולימוד.

סטיגמה: מכיוון שאני לא סומך על אף אחד אלא רק על עצמי – אני אשקיע רק באופן עצמאי

תשובה: עקרונית, אדם שלא מסוגל לסמול על אף אחד אחר, אמליץ לו – לא להשקיע בחו"ל כלל, מכיוון שגם בהשקעה עצמאית – אנחנו צריכים להיעזר כל הזמן באנשים מעבר לים.

סטיגמה: אני לא יודע אנגלית, לכן השקעה עצמאית לא כל כך מתאימה לי. אלך על קבוצתית.

תשובה: נכון למדי. מאד קשה לנהל השקעה עצמאית בחו"ל ללא שליטה בסיסית באנגלית, לכל הפחות. בהשקעה קבוצתית – בהנחה והיזם הינו ישראלי, והוא מספק חומרים בעיברית – הדבר אפשרי.

סטיגמה: השקעה קבוצתית הרבה יותר מסוכנת.

תשובה: רמת הסיכון של השקעה נמדדת על פי המאפיינים שלה ולא בשל העובדה שהיא עצמאית או קבוצתית. נכון הדבר שהשקעות השבחה הן באופן עקרוני – יותר מסוכנות מהשקעות מניבות. נכון גם שיש הרבה יותר השקעות השבחה קבוצתיות מאשר השקעות השבחה עצמאיות  מעבר לים, לפיכך – ניתן להבין מדוע האמירה הזו יכולה להישמע. אבל – במידה ואנחנו בוחנים את אותו סוג של השקעה (למשל – נדלן מניב): השקעה קבוצתית לא תהיה מסוכנת יותר, כל עוד האנשים המלווים אותנו (מלווה משקיעים, יזם וכו) – הם מקצועיים ואמינים.

 

אז מה מתאים לי להשקעה הבאה שלי?

ברור שאין כאן תשובה אחידה וזה אישי לחלוטין. הנה כמה הנחיות שניתן להבין אותן מגוף המאמר:

יש לך פחות זמן או רצון להתעסק עם זה? – לך על השקעה קבוצתית

חשובה לך העצמאות בקבלת ההחלטות? – השקעה עצמאית היא בשבילך

אתה רוצה ללמוד מהתהליך? – שוב, השקעה עצמאית

סכום הכניסה נמוך ואתה רוצה להינות מיתרונות המינוף – כנראה שהשקעה קבוצתית תתאים לך יותר.

כמו ההבדל בין רכישה ומכירה של מניות לבין השקעה דרך בית השקעות – אין דרך אחת שנכונה לכולם

מעוניינים לשמוע על הפרויקט החדש שלנו בארצות הברית?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם