כדאיות ההשקעה בנדל"ן מניב בארה"ב

תאריך:
נדל"ן מניב בארה"ב - כן או לא?

רבים האנשים התוהים בנוגע לערוצי ההשקעה שמתאימים להם, ולא כולם יודעים לקבל החלטה מוחלטת ומושכלת בנוגע לסוגיה. במאמר זה נתייחס להשקעה בנדל"ן מניב כאלטרנטיבה נבונה לתיק ההשקעות של כל אחד מאיתנו.

אז למה כדאי להשקיע בנדלן מניב?

התשובה היא מכיוון שבהשקעה בנדל"ן מניב אנו עשויים להרוויח מ-3 מרכיבים בו זמנית:

  1. קיומו של הפוטנציאל לעליית ערך של הנכס.
  2. התשואה שוטפת שניתן לקבל מהנכס המניב.
  3. במקרה והצלחנו להשיג מימון חכם לעסקה אנו מרוויחים גם כאן.

במידה ומתקיימים לפחות שני מרכיבים מבין השלושה הנ"ל, אפשר להגיע לתשואות מצרפיות שנעות סביב ה-  10% בשנה ואף יותר, וזו לכל הדיעות נחשבת השקעה אטרקטיבית ביותר.

ואיך זה עומד מול השקעות אחרות, כמו למשל השקעה בשוק ההון?

לרוב, ההמלצה היא להשקיע בנדל"ן במקביל לשוק ההון. מה שכדאי לקחת בחשבון הוא שלרוב האנשים קיים  תיק השקעות בשוק ההון דרך הקופות שמפרישים אליהן ממקום עבודתם. לא כולם מבינים עד הסוף שזו השקעה בשוק ההון לכל דבר ועניין. לכן, אם בנוסף להשקעה זו בשוק ההון מבצעים השקעה בנדל"ן מניב, מדובר בפיזור סיכונים מצויין.

כמובן שכמו בכל השקעה, קיים מרכיב מסויים של סיכון, שנמצא בקורלציה לפוטנציאל הרווח. באופן כללי ניתן לומר כי השקעה בנדל"ן מניב הינה באופן יחסי השקעה בעלת סיכון נמוך בהשוואה להשקעות אחרות. זאת בתנאי שנשמרים כללים ברורים ומקפידים על התנהלות שיטתית. כלל מהותי עליו צריך להקפיד הוא שהרכישה תתבצע באיזורי ביקוש בלבד. רק כך נצליח ליצור רמת הסיכון יחסית נמוכה.

יתרון נוסף להשקעה בנדל"ן מניב היא שהוא מתאים כמעט לכל אחד. רבים תוהים האם ההשקעה בנדל"ן מניב שווה את הטרחה עבור הרווח שמתקבל. ובכן, חשוב להבין כי על מנת להיות משקיע נבון יש צורך בהשקעה מסויימת של אנרגיה וזמן, ואין דרך להימנע מזה. עם זאת, רמת הטרחה נחשבת לראויה ביותר עבור התוצר – הרווח – שמתקבל.

תשובה זו משתנה מעט, כאשר מדובר בהשקעה בנדל"ן מניב בחו"ל. במקרה כזה ההמלצה היא להיכנס להשקעה באמצעות מלווה משקיעים, שבדקתם אותו ואת התנהלותו, שפועל באיזור מזה זמן, ויש לו תשתית וצוות שם. להיכנס להשקעת נדל"ן בחו"ל באופן ישיר, מהווה סיכון לא קטן. אם אדם חש צורך עז בשליטה, ולא מסוגל לקבל את ההשקעה כפאסיבית באמצעות מלווה משקיעים, ההמלצה לו תהיה להימנע מהשקעה בנדל"ן בחו"ל, כי הסיכוי שהוא ירכוש נכון וינהל נכון את הנכס, מבלי שהוא מכיר את האיזור, ואין לו תשתית או אנשי צוות, הוא קלוש ביותר.

ואם בהשקעה בנדל"ן מניב בחו"ל עסקינן, אי אפשר שלא לדבר על ארה"ב כמובן, ולתהות האם כדאי להתרחק עד שם? התשובה היא חד משמעית: אם כמשקיע הציפיה היא לתשואה גבוהה יותר, בוודאי שכן. ברוב המקומות בארה"ב, רכישת נכס במחיר של כ- 70,000$ תביא לתשואה ממוצעת של 8-10%.

קיימים יתרונות נוספים להשקעה בנדל"ן בארה"ב, מעבר לתשואה הנפלאה. הראשון הוא העובדה שאין מס רכישה לפחות במרבית המדינות שם. יתרון נוסף הינו סף הכניסה הנמוך לעסקה – ניתן למצוא נכסים מניבים בסכומים הנמוכים מ- 50,000$, וכמובן נגישות המידע. בארה"ב הגישה למידע הינה מאד גבוהה, כלומר, ניתן לדעת כמעט כל דבר, בצורה קלה ופשוטה.

כמובן שלכל דבר, טוב ככל שיהיה, יש גם חסרונות. במקרה של נדל"ן מניב בארה"ב, אנו יודעים לציין שני חסרונות עיקריים. האחד הוא היחס ההפוך בין התשואה לבין עליית הערך:

  • נכסים עם תשואה גבוהה שבטווח הקצר של 3-5 שנים ככל הנראה לא תהיה עלית ערך גבוהה אם בכלל.
  • בשוק קצת יותר חם, נכסים שכן יראו עלית ערך במכירה, רק שאז התשואה ככל הנראה תהיה נמוכה יותר, באזור ה- 6-7%.

חסרון נוסף שניתן לציין הוא הריחוק גאוגרפי. יש אתגר בלנהל נכס ממרחק, אבל טוב לדעת שיש לזה פתרונות: בהתקשרות עם מלווה משקיעים מקצועי ומיומן, הסיכוי לרכוש נכס מניב שנחשב להשקעה טובה גבוה כאמור, ובהמשך הבחירה בחברת ניהול טובה  שיודעת לנהל את הנכס בתבונה וביעילות, תפצה על הריחוק הגאוגרפי.

השתחרר לי קצת כסף לאחרונה ואני ממש מתלבטת איך להשקיע אותו… מה נכון לי?

מעוניינים לשמוע על הפרויקט החדש שלנו בארצות הברית?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם