קרן השקעות נדל"ן: מהם היתרונות והחסרונות לעומת השקעה עצמאית?

קרנות השקעה בנדל"ן הפכו לאפיק המועדף על ידי מרבית המשקיעים הישראלים
אייל חסון, שותף מייסד באורבניפרו
תאריך:
קרן השקעות נדל"ן מציעה שורה של יתרונות על פני רכישת נדל"ן בחו"ל באופן אישי. החל מניהול מקצועי של מומחי נדל"ן, תמהיל מגוון של שוכרים ופיזור וגם יתרונות משמעותיים לגודל

תוכן עניינים

הרבה מאוד משקיעי נדל"ן מתלבטים האם להיכנס אל קרן השקעות נדל"ן או לבחור ברכישה עצמית של נכס. אין ספק, בעולם הנדל"ן האפשרויות הן רבות ומגוונות. המגוון הרב של קרנות השקעה אלטרנטיביות בנדל"ן ובענפים אחרים, דורש מהמשקיע יכולות ניתוח ובחירה בהשקעה בפרופיל סיכוי-סיכון מיטבי, גם בזו שתתאים לו. המגמה ההולכת וגוברת בשוק השקעות הנדל"ן של ישראלים בחו"ל היא מעבר מהשקעות עצמאיות, אל קרנות השקעה. המשקיעים הישראלים הבינו שכאשר הם אינם אנשי המקצוע המנהלים את הנכס בצורה מקצועית וזהו אינו העיסוק והמקצוע שלהם, אז התוצאות הן פחות טובות בהרבה.

ניהול על ידי מקצוענים

היתרון הראשון של קרן השקעות נדל"ן הוא ניהול קפדני על ידי אנשי מקצוע המומחים בתחום הספציפי של הנכסים הנרכשים. הניהול על ידי אנשי מקצוע מומחים נחלק ל-2. פעם ראשונה היזם שבוחר ובוחן את ההשקעה ואזור ההשקעה לעומק. היזם מנתח את העסקאות השונות באזור, בוחן את כל הפרמטרים החשובים ביותר שישפיעו על הביקוש לשכירות. למשל, אנחנו באורבניפרו, מבצעים חקר שוק מעמיק מאוד של אזור ההשקעה, החל מתכניות בנייה עתידיות באזור, רמות הביקושים, המחירים, איכות החינוך וההשכלה המקומית, היקפי ההגירה אל השכונה ואל העיר. ישנם לפחות 30 פרמטרים שונים הנבחנים טרם ההשקעה וכן, נערכות גם שיחות עם אנשי מקצוע מקומיים וגם טיסות אל אזור ההשקעה כדי להכיר אותו היטב.

ידע וניסיון

היזמים בקרן השקעות נדל"ן מחזיקים בידע רב וניסיון בשורה ארוכה של עסקאות. יתרה מכך, יזמי השקעות נתקלו במקרים רבים של בעיות שונות בנכסים ומכירים את הפתרונות השונים למצב. הכרת האזור ומאפייניו, יכולת לחבור לאנשי מקצוע נוספים בעת אתגרים או בעיות, הם ההבדל בין רוכש נדל"ן מקצועי ומיומן, למי שעושה עסקה ואינו איש מקצוע. הידע והניסיון, הם קריטיים משמעותיים בקרנות השקעה בנדל"ן.

מעוניינים לשמוע על הזדמנויות השקעה?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי:

פיזור גבוה של תמהיל שוכרים

ברכישה של נכס בודד, אנחנו משכירים את הנכס למשפחה אחת, לטוב ולרע. במידה ואותה משפחה נקלעת לקשיים כלכליים ולא יכולה לעמוד בתשלום דמי השכירות, אנחנו נותרים ללא הכנסה, לפחות בטווח הקצר. לעומת זאת, אם ביצענו למשל רכישה של נכס מסוג מולטי פמילי דרך קרן השקעות נדל"ן, שכולל עשרות רבות של שוכרים, הם מספר רב של משפחות שלרוב מועסקות בענפים שונים. הסיכויים שיפטרו את כולם מהעבודה והם לא יוכלו לעמוד בתשלומי השכירות השוטפים הוא נמוך משמעותית. הפיזור מייצר לנו גם גיוון בתמהיל השוכרים ופועל כדי להפחית את הסיכון שבהשקעה. כשרכשנו נכס בודד, ייתכן מצב שבו הדייר בנכס לא ירצה לשלם את שכר הדירה, או שמדובר בדייר מאוכלוסיות חלשות ובתכנית סקשיין 8, שלעתים מייצר נזקים בנכס. במקרה כזה אנחנו תלויים בנכס אחד ואת כל הנזקים אנחנו נספוג בעצמנו כמשקיע בודד.

יתרונות לגודל של קרן השקעות נדל"ן

קרן השקעות נדל"ן יכולה לשכור אנשי מקצוע שונים, כמו למשל קבלני ביצוע ושיפוץ של נכסים ולרכוש מהם שירותים רבים של שיפוצים ובנייה ובכך להוזיל את עלויות העבודה והחומרים. בסופו של דבר היתרונות לגודל כן באים לידי ביטוי בהגדלת התשואה עבור המשקיעים.

קרן השקעות נדל"ן מציעה רכישת נכסים גדולים יותר עם היסטוריה ברורה ובדוקה

כשאתם רוכשים נכס או דירה ממשקיע פרטי, לא תמיד ההיסטוריה של הנכס ידועה וברורה. כלומר, לא תמיד אתם יודעים בדיוק האם בשנת 2019 הוא הושכר במלוא השנה? האם בוצע בו שיפוץ יסודי לפני 5 שנים? מה הדוחות הכספיים המדויקים של הנכס? לעתים הוא נכס שהיה בכלל בבעלות פרטית ואין ממש תיעוד לכל הדברים האלה. אפילו סוגיות כמו אסונות טבע, שריפות ותביעות ביטוח, כולן מתועדים במידה ומדובר בנכס כמו מולטי פמילי למשל, שמנוהל על ידי משקיעים פרטיים או מוסדיים. אבל בפועל, כל הנתונים הללו וההיסטוריה, יכולה ללמד אותנו הרבה מאוד על מה שצפוי לקרות בעתיד. ככל שמדובר על נכסים המוחזקים על ידי משקיעים מאורגנים ומסודרים, ניתן לדעת בדיוק מה קרה בנכס בכל שנה ושנה. בהשקעה פרטית של רכישת נכס בודד, לא תמיד זה אפשרי.

יכולת ליישם אסטרטגיית VALUE ADD למשל במתחמי מולטיפמילי

 
 
 

מהם החסרונות של קרן השקעות נדל"ן?

זמן עד למימוש בעת שוק קשה

כששוק הנדל"ן הופך מאתגר יותר, למשל במצב של ירידות מחירי נכסים, עלינו להמתין משך זמן רב עד למימוש הנכס שרכשנו. התכנית העסקית מתעדכנת בהתאם למצב השוק ועלולים להיות עיכובים שונים בזמני מימוש הנכסים.

אין יכולת למשקיע לקבל החלטות ניהוליות

כשמדובר בנכס בודד או דירה שנרכשת, המשקיע יכול לקבל החלטות שונות ומגוונת. החלטות כמו איכות השיפוץ, סוג השיפוץ, אנשי המקצוע ואפילו בחירה באיכות ותמהיל השוכר. את כל ההחלטות מקבל המשקיע בעצמו, לטוב ולרע. לעומת זאת, בקרן השקעות נדל"ן מנהלי הקרן והשותפים המקומיים מקבלים את החלטות ההשקעה בקרן, בהתאם לניסיון והידע המקצועי שלהם. המשקיעים לא יכולים להיות מעורבים בקבלת ההחלטות.

אין נזילות בהתאם לצרכים שלנו

בניגוד להשקעה עצמאית, למשל בעת רכישה סינגל פמילי. כשאנחנו רוכשים נכס באמצעות קרן השקעות נדל"ן, אנחנו כפופים לניהול המרכזי של הקרן, שמתבצע בדרך כלל דרך היזם של ההשקעה והשותף המקומי. ההחלטות למכירת נכסים, מימוש ושינויים מתקבלות כדי למקסם את פוטנציאל התשואה בנכסים, בהתאם לתנאי השוק המשתנים. בזמני שוק טובים, ייתכן וההשקעה ולוחות הזמנים יקוצרו ואז המשקיעים יקבלו את הכסף טרם המועד הנקוב בתכנית העסקית. בזמנים מאתגרים יותר, ייתכנו עיכובים.

מעוניינים לשמוע על הזדמנויות השקעה?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי:

אורבניפרו מציעה קרנות השקעה בנדל"ן המתאימות למגוון רחב של משקיעים

השיטה של אורבניפרו היא להעניק שני מסלולי השקעה למשקיעי נדל"ן בארה"ב. האפשרות הראשונה היא לאפשר למשקיעים להיכנס באמצעות קרנות השקעה בנדל"ן, אותם בנינו יחד עם השותף המקומי. את ההשקעות בחרנו לאחר בדיקות מדוקדקות ויסודיות של אזור ההשקעה, הנכסים באמצעות אנשי מקצוע מעולים כמו מפקחים, אנשי שיפוץ ולעתים גם מהנדסים. אחרי שערכנו תכנית עסקית שכוללת את כל עלויות הרכישה, השיפוץ וההשקעה, אנחנו מסננים את העסקאות הטובות ביותר מבין אלה שעלו לגמר. המסלול השני של ההשקעות שמציעה אורבניפרו, היא ליווי אישי להשקעות נדל"ן בחו"ל. אנחנו כצוות בעל ניסיון רב בהשקעות נדל"ן בארה"ב ובחו"ל, מלווים את המשקיע בכל ההחלטות החשובות של אזור ההשקעה, בחינת הנכס, גיבוש התכנית העסקית וביצוע העסקה בפועל. כך שהמשקיע יכול לבחור בין מסלול של קרן השקעות נדל"ן למסלול של השקעת נדל"ן עצמאית, בהתאם למה שמתאים לו באופן אישי.

אולי יעניין אותך גם..

מעוניינים לקבל תכנים בנושא השקעות נדל"ן לתיבת המייל?
הירשמו לניוזלטר שלנו: